Välkommen till Nordlo i Växjö

Vi är IT-företaget som hjälper dig att växa med rätt IT-lösningar och som brinner för att bygga starka och nära relationer.

Foto: Cristian Brolin, Växjö 

Lokalt engagemang

Växjö ligger mitt i Småland, omgärdat av skog och sjöar. En pärla som präglas av stark företagaranda och innovation och förmedlar en känsla av att här är allt möjligt. I Växjö är det nära till det mesta, något som satt tydliga spår i relationen till våra kunder. Vi är och vill vara en lokal och personlig partner till ditt företag.

Nordlo är IT-företaget som levererar IT- och molntjänster för digital harmoni. Med passion, erfarenhet och kunskap om branschen tar vi ett helhetsansvar för IT och digitalisering. Vi skapar kreativa lösningar som effektiviserar verksamheter och får dem att växa på ett hållbart sätt. Men mest av allt är vi en samarbetspartner som växer och utvecklas tillsammans med kunderna – mot mål som vi givetvis har satt upp gemensamt.

Hos Nordlo i Växjö kan du få skräddarsydda helhetslösningar inom allt från lagring, infrastruktur, arbetsplats som tjänst, mötesrum och printlösningar till utbildning, säkerhet och utveckling. Vi står alltid vid din sida för att ge personlig och snabb support när det behövs.

Våra kunder finns runt om i Kronoberg och vi är stolta över att ha byggt och vårdat starka och nära relationer i länet under tre decennier nu. Vi har ett nytt fint kontor mitt i Växjö city – en attraktiv, sprudlande och kreativ arbetsplats åt ett 80-tal medarbetare i dagsläget. Vi har också ett systerkontor i Ljungby, sex mil väster om Växjö. Det fungerar som en fabrik åt övriga Nordlo-kontor och från kontoret i Ljungby levereras koncernens alla klienter ut. 

Vi tar ansvar! Vi tror att företag driver både nya idéer, innovation och utveckling. Därför stöttar och samarbetar vi med organisationer som på olika sätt bidrar till att göra Växjö mer attraktivt för fler. Vi jobbar också aktivt med hållbarhet och är väldigt glada och stolta över vår ISO-certifiering inom kvalitet, miljö och informationssäkerhet.

Välkommen till Nordlo i Växjö!

Support

Telefon: 0470-779 977

E-post: support.vaxjo@nordlo.com

Säljchef

Åse Thuveson

Telefon: 0470-779 953

E-post: ase.thuveson@nordlo.com

VD

Björn Andersson

Telefon: 0470-779 997

E-post: bjorn.andersson@nordlo.com

Medarbetare i Växjö

Ledning

Björn Andersson, VD
Tel: 0470-779 997
bjorn.andersson@nordlo.com

Åse Thuveson, försäljningschef
Tel: 0470-779 953
ase.thuveson@nordlo.com

Claes Johansson, utvecklingschef
Tel: 0470-782 822
claes.johansson@nordlo.com

Markus Levin, driftchef
Tel: 0470-782 805
markus.levin@nordlo.com

Sara Berggren Levin, leveranschef
Tel: 0470-779 983
sara.berggren.levin@nordlo.com

Kenny Erelt, projekt - och säkerhetschef
Tel: 0470-779 986
kenny.erelt@nordlo.com

Johan Melin, platschef Ljungby
Tel: 0372-734 501
johan.melin@nordlo.com

Sälj

Christian Ivarsson, innesäljare
Tel: 0470-779 999
christian.ivarsson@nordlo.com

Andreas Friman, säljare
Tel: 0470-779 994
andreas.friman@nordlo.com

Jimmie Hansson, säljare
Tel: 0372-734 502
jimmie.hansson@nordlo.com

Catarina Westerholm, säljare
Tel: 0470-779 962
catarina.westerholm@nordlo.com

Gustav Andersson, säljare
Tel: 0470-779 972
gustav.andersson@nordlo.com

Andreas Edh, säljare
Tel: 0470-779 960
andreas.edh@nordlo.com

Jonas Johansson, säljare
Tel: 0470-779 993
jonas.johansson@nordlo.com

Oscar Martinsson, säljare
Tel: 0470-782 830
oscar.martinsson@nordlo.com

Roger Bengtsson, säljare
Tel: 0470-779 996
roger.bengtsson@nordlo.com

Ekonomi

Emma Alvstjärna, t.f. ekonomichef
Tel: 0470-779 975
emma.alvstjarna@nordlo.com

Vill du komma i kontakt med Nordlo i Växjö?

Fyll i formuläret nedan, så kontakter vi dig inom kort!