Välkommen till Nordlo Bergen

Vi på Nordlo i Bergen (fd Lerøen Datapartner) är en totalleverantör av IT-lösningar till företag i Vestland, i Västnorge. 

Långsiktiga relationer skapar mervärde

Vår verksamhet är främst inriktad på datacenter- och molntjänster, IT-drift och konsulttjänster. Vi har 13 medarbetare som arbetar med kunder inom media och i förlagsbranschen samt inom transport-, energi- och industrisektorerna.

Vi är också specialister på utveckling
Nordlo Bergen har ett dedikerat utvecklingsteam som levererar olika lösningar – från mindre, fristående webbplatser till större, skräddarsydda portaler och applikationer med hundratusentals användare. IT-driften sker primärt i det egna datacentret, men systemen kan också vara utplacerade hos kunden eller i molnet, allt efter behov.

Webbplatserna kan levereras via de kända plattformarna WordPress eller Drupal, vilka båda är stabila, säkra och effektiva system för användarstyrd publicering med miljoner användare världen över.

Utöver mjukvaruutvecklingen har vi även omfattande kompetens och erfarenhet inom management, arkitektur, design, modellering, integration, uppgradering och underhåll av befintliga system. Val av plattform och system sker alltid i samråd med kunden för att uppnå den bästa lösningen.

Vår ambition är att alltid skapa mervärde för våra kunder. Därför tror vi också på långsiktiga relationer där vi löpande bidrar med vårt engagemang, vår kompetens och vår kapacitet för att uppnå den högsta kvaliteten och de bästa lösningarna.

Vi hjälper våra kunder under hela projektet, från planerings- och specifikationsstadiet till genomförande, förvaltning, lansering och underhåll. Vi arbetar med lösningarna i projektform, ofta med våra egna medarbetare, men ibland även tillsammans med kundens egna personalresurser.

Välkommen till Nordlo Bergen

Support

Telefon: +47 55 36 20 20

E-post: support.bergen@nordlo.com

Säljchef

Eirik Gaarden

Telefon: +47 982 83 567

E-post: eirik.gaarden@nordlo.com

VD

Bjørn André Lerøen

Telefon: +47 905 29 845

E-post: bjorn.leroen@nordlo.com

Medarbetare i Bergen

Bjørn André Lerøen, VD
Tel: +47 905 29 845 
bjorn.leroen@nordlo.com

Eirik Gaarden, Utvecklingschef
Telefon: +47 982 83 567
eirik.gaarden@nordlo.com

Anders Hauge, Senior systemkonsult
Telefon: +47 905 29 847
anders.hauge@nordlo.com

Esben Varberg, Senior systemkonsult
Telefon: +47 982 83 568
esben.varberg@nordlo.com

Einar Mogen, Fullstack seniorutvecklare
Telefon: +47 479 20 747
einar.mogen@nordlo.com

Thomas Hope, Senior systemkonsult
Telefon: +47 415 49 111
thomas.hope@nordlo.com

Mikal Angell, Seniorkonsult IT-drift
Telefon: +47 994 17 733
mikal.angell@nordlo.com

Tom Wisløff, Seniorkonsulent IT-drift
Telefon: +47 908 44 846
tom.wisloff@nordlo.com

Thomas Regin, Fullstack seniorutvecklare
Telefon: +47 911 47 775
thomas.regin@nordlo.com

Øyvind Sandvik, Utvecklingskonsult
Telefon: +47 402 40 392
oyvind.sandvik@nordlo.com

Terje Andre Andersen, Konsult IT-drift
Telefon: +47 913 12 279
terje.andersen@nordlo.com

Erik B. Sem-Olsen, Konsulent IT-drift & web
Telefon: +47 919 08 245
erik.sem-olsen@nordlo.com

Mette T. Lerøen, Kontoransvarig
Telefon: +47 55 36 20 20
mette.leroen@nordlo.com

Vill du komma i kontakt med Nordlo Bergen?

Fyll i formuläret nedan, så kontakter vi dig inom kort!